Kdo šroubuje, nezlobí

+420 491 541 262

Robotický den 2012

Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy každoročně pořádá Robotický den. Letošní ročník se pořádal v Praze 28.dubna 2012 v Aréně Sparta a i letos se velice vydařil. Před začátkem měli účastníci možnost zapojit se ve škole do jednodenních kurzů, kde měli možnost se hravou formou seznámit s programováním soutěžních robotů na platformě Microsoft .NET Microframework a získat praktické zkušenosti z programování. Kurzy byly zaměřeny na kategorie Minisumo a Stopař. Programy pro oba druhy robotů byly vytvářeny v jazyce C# z vývojového prostředí Visual Studio. Stavebnici měli soutěžící započtenou v ceně kurzu, ale samozřejmě bylo možné absolvovat kurz i pouze jako posluchač. Na konci kurzu byla pro všechny účastníky připravena soutěž s vlastnoručně naprogramovanými roboty.

Robotický den začal už 8:30 příjezdem týmů a testováním robotů. Sjelo se na 50 týmů a každý tým mohl soutěžit v libovolném počtu kategorií, takže účast byla opravdu hojná. Do 10:00 hodin to v aréně vypadalo jako na tržišti, všude pobíhaly soutěžící, opravovaly, pře nastavovaly a dolaďovaly svoje roboty, v 10 hodin už se vše uklidnilo a začala kvalifikace jízd a zápasů ve všech kategoriích.

Soutěžilo se v 6 kategoriích:

Bear Rescue Beginner, Bear Rescue Advanced, Line Follower Standard, Line Follower Merkur, Mini Sumo, RoboCarts

Bear Rescue, v této kategorii musely soutěžící v co nejkratším čase nalézt se svým robotem ztraceného medvěda a dovézt ho zpět domů, soutěžící si mohly zvolit, zda robot bude dálkově řízený nebo autonomní. V kategorii Line Follower „stopař“ byl robot naprogramovaný na sledování černé čáry a měl za úkol  v co nejkratším čase a bez vyjetí z čáry dojet do cíle, zde byla kategorie ještě rozdělena do dvou variant Standard a Merkur. Náplní soutěže Minisumo spočívalo v souboji dvou autonomně řízených robotů a cílem bylo vytlačení protivníkova robota z kruhové arény. A v poslední kategorii RoboCarts musely soutěžící se svými vozítky projet co nejrychleji stanovený počet kol na závodní trati.

Z každé kategorie se do finálové části dostalo 4 nebo 8 finalistů, podle počtů robotů přihlášených do jednotlivých soutěží. Ve 14:00 hodin atmosféra pro soutěžící houstla a pro fanoušky a diváky nastalo bujaré veselí. V sále zněly názvy robotů jako z hvězdných válek. Nastupuje Astrobot versus Koblobot, na boj se připraví PidiBot a Scrapbot, po dlouhém a vyčerpávajícím boji vyhrává Merkurbot. No náramná atmosféra. Za merkur tým soutěžil, Jiří Hampl, Martin Štirand a Patrik Hauck z 8 třídy ZŠ Machov, který si vybojoval třetí cenu, a to v kategorii MiniSumo s robotem SumoYak. V kategorii „stopař“ s Merkurem za tým KNR soutěžili Jan Jirman a Martin Němec z Jiráskova gymnázia v Náchodě a s robotem Alpha vyhráli první místo. Dokonce i Merkurleptik z tymu Recyklon zabodoval v kategorii „stopař“ a umístil se na druhém místě. Co nás potěšilo, bylo, že převážná většina robotů byla postavena nebo byly použity díly ze stavebnice Merkur.

V 18 hodin sál utichl a Robotický den je za námi a můžeme se začít těšit na příští - jubilejní 10. ročník... Roboty Minisumo a „stopaře“ si budete moci prohlédnout v Muzeu Merkur v Polici nad Metují.