Kdo šroubuje, nezlobí

+420 491 541 262


Výrobní linka na domino ze stavebnice Merkur

14.03.2012 08:28

Výrobní linka na domino ze stavebnice Merkur

První zmínka o Merkuru na SPŠ v Trutnově se váže k projektu modelu portálového jeřábu sestaveného z komponent stavebnice Merkur. V rámci Středoškolské odborné činnosti 2006 – 2007 řešil kolektiv žáků ovládání modelu portálového jeřábu z PC resp. pomocí mikroprocesoru 8051. Mechanická část byla sestavena z komponent stavebnice Merkur. Model má elektromotoricky poháněný podélný pojezd portálu po kolejové dráze, příčný pojezd jeřábové kočky a rovněž naviják lana pro zdvihání břemene.

Tento projekt je příkladem možností, jak propojit kreativitu strojírenského charakteru (model byl nejdříve navržen v Autodesk Inventoru Professional 10, pak z reálných částí sešroubován) s odbornými znalostmi z oblasti elektroniky, automatizace a programování. 

Střední průmyslová škola dbá na názornost ve výuce. Modely, resp. ukázky reálných součástí jsou ve výuce standardně používány. Pro uplatnění mezipředmětových vztahů a přiblížení k reálné situaci průmyslového prostředí jsou vhodnější modely s pohyblivými částmi (např. jednoduché mechanizmy, zjednodušené modely strojních zařízení).

Nově je výuka ozvláštněna o možnost sestavovat modely mechanismů  v Autodesk Inventoru, což je program pro 3D modelování prostorných součástí.  V současné době škola disponuje obsáhlou databází součástkové základny existujících součástek stavebnice Merkur. Proto studenti mohou na jednom stole vidět poháněný model z kovu a zároveň druhý sestavený na počítači v Autodesk Inventoru. Oba jsou barevné, hýbou se, ale každý z nich přináší jinou zkušenost.

Stavebnice není určená jen pro žáky vyšších ročníků, ale měla by zaujmout i ty mladší. V řadě případů je to pro některé žáky první setkání se šroubovákem, šroubem a maticí.  Proto chce škola zábavnou formou přilákat k technice. Zájemcům z řad mladých strojařů je umožněn přístup do nově zřízených polytechnických učeben a ve volných chvílích mohou z Merkuru stavět. V hodinách počítačové grafiky nebo projektování pak mohou znovu vstoupit do stavebnice Merkur, ale ve virtuálním světě. Do budoucna by se škola chtěla v polytechnickém kroužku zaměřit i na zajímavé fyzikální pokusy, které by byly prováděny nad rámec výuky.

Portálový jeřáb ze stavebnice Merkur

Portálový jeřáb ze stavebnice Merkur

Portálový jeřáb ze stavebnice Merkur

Portálový jeřáb ze stavebnice Merkur

Portálový jeřáb ze stavebnice Merkur

Portálový jeřáb ze stavebnice Merkur

Portálový jeřáb ze stavebnice Merkur© 2017, MERKUR POLICE o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑